Marszałek Józef Piłsudski

Katalog wyszukanych haseł

dowload

Weszliśmy do gdańskiej celi marszałka Piłsudskiego


Przemierzyliśmy z kamerą tę samą drogę, co Józef Piłsudski w 1917 r., kiedy trafił do gdańskiego więzienia. Zobacz, jak dziś wygląda cela Marszałka w areszcie przy Kurkowej. W środę zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca pobyt Piłsudskiego w Gdańsku


Lange, napiszę, bo "łatwość" z jaka gregorii wygłasza opinie w sprawie Marszałka (i nie tylko), powoduje u mnie ból głowy. Ale może (?) wieczorem bo piszę w przerwie między gerberem a pieluchami. Co do biografii ja polecam Włodzimierza Suleję "Józef Piłsudski" i (o dziwo) Darię i Tomasza Nałęczów "Józef Piłsudski - legendy i fakty". Suleji biografia chyba najpiękniejsza (w pełnym tego słowa znaczeniu) a Nałęczów mimo, że napisana w PRL naprawdę uczciwa i arcyciekawa.
pozdrawiam
Bohun

Dzięki. Mimo, że to kopia, to jednak miecz użyty w takim kontekście zyskał na wartości

Jako, że rzecz miała się w 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Odrodzonej Polski c Cesarstwem Japonii - dwa zdania o stosunkach polsko-japońskich.
-Otóż wszystkiemu winien jest marszałek Józef Piłsudski W czasie wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905), pragnąc wyzyskać kłopoty carskiego reżimu w celu odzyskania niepodległości przez Polskę, w imieniu PPS pojechał do Japonii. Pomocy nie dostał, bo ... przeszkodzili Polacy (Dmowski). Skończyło się na 20 tys. funtów dla PPS-u.
- W 1919 r., gdy II RP już się odrodziła, Japonia uznała naszą suwerenność. Józef Piłsudski w 1925 r. wysłał do Japonii gen. Jędrzejewicza z naręczem 51 Krzyży Virtuti Militari, którymi odznaczono oficerów japońskich za męstwo w walkach z Rosją.
- Podczas II wojny światowej mimo, że Japonia współpracowała z III Rzeszą Niemiecką, to japońskie placówki dyplomatyczne udzielały wielkiej pomocy Polakom i ... polskiemu wywiadowi wojskowemu.
O wielu aspektach współpracy polsko-japońskiej wiele by mówić. Ktoś też nam obiecywał "drugą Japonię".
Tak to historia kołem się toczy.

Dziękuję za dodanie na mapkę, mam tylko jedno malutkie ale... Dbając o dokładność naszej mapki, proszę o przeniesienie puławskiego Jana Nepomucena - teraz jest umiejscowiony w osadzie pałacowej, a powinien być przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego (na powiększonej mapce widać budynek Kaplicy Czartoryskich w kształcie rotundy, Nepomucen stoi w pobliżu Kaplicy). Z góry dziękuję...

Mój cytat ma odnosić się do naszej szarej rzeczywistości, w której ludzie nie pamiętają kim są i skąd pochodzą. Ma być to moja przestroga dla tych, którzy nie znają historii swojego kraju.

Słowa „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” wypowiedział Marszałek Józef Piłsudski.

no wlasnie kim dla was jest Marszalek Jozef Pilsudski ktorego 70 rocznice smierci obchodzilimy w ubiegly czwartek
hmm moze tez uda nam sie odpowiedziec na pytanie czy byl Bohaterem i slusznie jest zaliczany w poczet najwiekszych polakow? (moim zdaniem tak) czy moze byl zwyklym dyktatorem, wataszka wojskowym .
waldek

Nie zgadzamy się na pochówek tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu.

Bazylika archikatedralna na Wawelu jest miejscem pochówku wybitnych osobowości - spoczywa tam między innymi książę Józef Poniatowski, generał Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski, pisarze Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, generał Władysław Sikorski. Są to osoby, których działalność zmieniła Polskę, postacie charyzmatyczne, powszechnie znane na świecie, aktywnie działające w duchu patriotyzmu i miłości do ojczyzny. O ich dokonaniach już zawsze będziemy się uczyć z podręczników do historii, ich dzieła zawsze będą wspominane przez żyjące osoby. Nie chcemy umniejszać zasług naszego zmarłego prezydenta.

Nie chcemy deprecjonować jego osoby - wręcz przeciwnie, ta petycja jest prośbą o trzeźwą, racjonalną ocenę jego dokonań. Nie chcemy, by fakt katastrofy przyćmił zdrowy rozsądek. Uważamy jedynie, że osiągnięcia Lecha Kaczyńskiego nie pozwalają na wpisanie go w poczet osobistości pochowanych na Wawelu.

Dużo lepszym miejscem, by uczcić jego nagłą śmierć jest chociażby Aleja Zasłużonych na Warszawskich Powązkach. Również i tam spoczywa wiele osób, które wywarły znaczny wpływ na historię Polski. Znaczny, ale nie przeceniony.

Żeby nie było z ciekawości sprawdziłem :

Oto wszystkie dywizjony które brały udział w bitwie o Anglie. :

300 Dywizjon Bombowy ("Ziemi Mazowieckiej")
301 Dywizjon Bombowy ("Ziemi Pomorskiej")
302 Dywizjon Myśliwski ("Poznański")
303 Dywizjon Myśliwski ("Warszawski im. Tadeusza Kościuszki")
304 Dywizjon Bombowy ("Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego")
305 Dywizjon Bombowy ("Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego")
306 Dywizjon Myśliwski ("Toruński")
307 Dywizjon Myśliwski Nocny ("Lwowskich Puchaczy")
308 Dywizjon Myśliwski ("Krakowski")
309 Dywizjon Współpracy ("Ziemi Czerwieńskiej")
315 Dywizjon Myśliwski ("Dębliński")
316 Dywizjon Myśliwski ("Warszawski")
317 Dywizjon Myśliwski ("Wieleński")
318 Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy ("Gdańsk")
663 Dywizjon Samolotów Artylerii
Polska Ekipa Myśliwska (Polish Fighting Team)

Jak dla mnie to w tej ankiecie jest dwoch ludzi, ktorych uwazam za patryjotow.
Sa to : Józef Piłsudski i Lech Wałęsa. Zagłosuje jednak na Marszalka gdyz uwazam, ze dobrze zrobil nie przyjmujac "posady" prezydenta a wybral "posade" naczelnika, gdzuz dzieki temu wiele mogl zrobic dla Polski. Byc moze gdyby Lech Wałęsa nie zostal prezydentem zrobilby dla Polski tyle samo co Józef Piłsudski.Btw. Co do tego co uczynil Papież dla Polski : Sorka, ale wielu politykow i ludzi, nie tylko w polsce, uwaza ze wlasnie On i Lech Wałęsa uczynli najwiecej aby obalic komunizm w Polsce.

"Litwinom Piłsudski kojarzy się z krzywdami"
  http://m.onet.pl/_m/7db5ae8e7776790e...ae5233,1,1.jpg Plany postawienia w Druskiennikach pomnika Józefa Piłsudskiego wzbudza wśród wielu Litwinów negatywne emocje. - Litwinom postać marszałka Józefa Piłsudskiego kojarzy się z krzywdami - uważa Vytautas Landsbergis, legenda litewskiej opozycji antykomunistycznej, dziś eurodeputowany.


Pełną wersję wiadomości możesz znaleść pod jej oryginalnym linkiem:

Kod: http://www.tvn24.pl/12691,1669508,0,1,litwinom-pilsudski-kojarzy-sie-z-krzywdami,wiadomosc.html

przyjmie się na pewno:) , poza tym kto np dokładnie wymawia ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego mówi sie poprostu Piłsudskiego i będzie się mówić Plac Lustigera.

Zamieszczam kolejny fragment w/w książki, (tamże, s.2-3):

W tym czasie [jesień 1938 r.] dalsze plany Hitlera nie były jeszcze sprecyzowane ściślej. Zamierzał rozpocząć wojnę dopiero za trzy lub cztery lata – od uderzenia na Zachód. Za głównego wroga, stojącego przeszkodą na drodze do jego celów, uważał W. Brytanię; zdawał sobie sprawę, iż Anglicy nie chcieli rozpoczynać wojny z powodu Nadrenii, Austrii i Sudetów, chodziło bowiem o obszary, zamieszkałe przez Niemców, - obawiał się jednak, że dalsze jego gwałty uważane będą za niedopuszczalne już naruszenie równowagi sił w Europie i wywołają niechybną a stanowczą reakcję Anglii. Na zewnątrz zachowując pozory „przyjaznego porozumienia” z Anglią – przygotowywał się do zbrojnego z jej potęgą konfliktu nie tylko militarnie – tworzył zawczasu już koalicję przeciw niej przez ściślejsze wiązanie z Rzeszą Japonii i Włoch, dążył do wyrwania Francji ze stanu jej zależności od Londynu i z tą głównie myślą zawarł pakt nieagresji Francją.
Chciałbym jeszcze odnieść się do tych tekstów, które wspominają o szacunku Hitlera do Piłsudskiego. Nie wiem na ile to było autentyczne, a ile było gry, czy wręcz interesu. Faktem jednak jest, że kiedyś podczas podróży historycznej pokazywano nam w podwarszawskich miejscowościach pomniki marszałka Józefa Piłsudskiego, które nie zostały zburzone przez Niemców podczas wojny. Ale to nie były tereny dawnego zaboru pruskiego, a rosyjskiego. Inaczej było na Pomorzu. W Bydgoszczy pomnik marszałka runął, jak tylko Niemcy tu weszli 6 IX 1939 r. (notabene odbudowałem go z własnej inicjatywy). W Przedborzu pomnik Marszałka stał bodaj do wiosny 1940 r. Zburzono go dopiero gdy powstało getto żydowskie. Pogląd Hitlera, jakoby nie doszło do wojny gdyby żył Marszałek, wydaje mi się mało racjonalny, choćby z uwagi na wcześniejsze groźby Piłsudskiego wojny prewencyjnej z Niemcami.